REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA!)
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
32 views
22 Haziran 2018 - 15:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son birkaç gündür soğan ve patates fiyatlarından bir hayli yakınmalar var. Bilindiği gibi bu her iki nimet, fakir sofralarının vazgeçilmezleridir. Et niyetine patates haşladığımız çok olmuştur. Patates de, soğan da sadece fakirlerin değil, adına ORTADİREK dediğimiz vatandaşların da vazgeçilmez gıdaları arasındadır. Fakir vatandaşlar olarak kendimizi hep patates, soğan ve benzeri ucuz gıdalarla beslemeye çalıştık, alıştık! Patatesleri haşlar, içine soğan doğrar ve biraz da yağla kavurduk mu, midelerin dolması ve doyması için en harika fakir sofrasını oluşturmuş olurduk.

Ne var ki soğan da, patates de artık fakir sofralarının etamları olmaktan çıktılar, zengin sofralarının baş köşelerinde yer bulmağa başladılar.

Düşünebiliyor musunuz, soğan ve patates fiyatları, dolar kuruyla yarışır hale geldiler. Patatesin kilosu 7, soğanın 6, bir ABD doları ise 4,75 Türk lirası. Yani, doları aşan bu iki mübarek nimet Euro ile dahi yarışır hale gelmiş bulunmaktadırlar.

Bu neden böyle oldu derseniz, elbette tarım politikasının hoyratça tüketilmesinden ve ülkenin samanı dahi ithal eder hale getirilmesinden kaynaklanan bir durumdur.

Fakir vatandaşlarla, orta direk vatandaşların temel gıda maddeleri cümlesinden olan soğan ve patatesin Dolarla, Euro’yla yarışır hale gelmesine yol açan tarım politikasının iflas ettiği ortadadır. Tabii, fiyatları artan sadece soğan ve patates değildir. Ancak bu iki ürünün önemi, fakir sofralarının vazgeçilmezleri olmalarından kaynaklanmaktadır. Yoksa Muzun kilosu 15 TL, Erik’in kilosu 80 TL’den satılmış, Siirt fıstığının kilosu 70 TL olmuş, umurumuzda bile değil. Zaten, onların yanlarından bile geçemiyoruz. Büryanın kilosu 150 TL olmuşsa, fakir vatandaşı ırgalamaz bile. Etin kilosu 60 TL’den satılıyorsa, bundan fakir vatandaşın haberi bile olmaz. Ama patatesle, soğanın durumu farklı. Çünkü her ikisi de fakir ve ortadirek vatandaşların vazgeçilmez gıdaları arasındadır. Belki de ekmekten sonra sofrada bulunmaları en zorunlu gıdalar cümlesindendirler.

En iyisi, yazımızı şair merhum Mahsuni Şerifin bir dörtlüğüyle noktalamak:

Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi

***

Ne diyelim, bu durumdan YİĞİTLERİ KURU SOĞANA MUHTAÇ ERENLER UTANSINLAR…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.