REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YIL SONU GELİYOR, MEMLEKETE İHANET ETMEYELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YIL SONU GELİYOR, MEMLEKETE İHANET ETMEYELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
09 Kasım 2017 - 10:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıl sonu geliyor. 2018 yılına merhaba demeye sayılı günler kaldı. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yıl sonu hazırlıklarına başlandı. 2018 yılında yapılacak olan çalışmaların planlanmasında sona gelindi.  Bunun yanında duyarlı yöneticilere sahip  olan kurumlarda 2017 yılı için planlanan projelerin durumu inceleniyor.

Ancak, her yıl sonunda adeta ilimizin kaderi olmuş bir konu var; o da yapılması planlan çalışmaların uygulanmasına karar verilen projelerin önemli bir bölümünün hayata geçirilememesidir ve bu oran bazı yıllarda % 30-35’lere bile varabiliyor ve bu yıllardan beri gerçekten böyledir.

Yılda dört kez toplanan İl Koordinasyon kurullarının 3 ve 4. toplantıların ana gündem maddesi planlanan çalışmaların zamanında yürütülmesi konusudur. Valilerimiz orada her türlü uyarıyı yapıyorlar. Ancak yıl sonuna geldiğimizde, yıl içinde uygulanmasına karar verilen projelerin önemli sayılabilecek bir bölümünün çeşitli nedenlerden dolayı uygulanamamış olduğunu görüyoruz ve uygulamayan kurumlar  her  zaman eften püften bahaneler buluyorlar.

Her dönemde valilerimiz bu projelerin tamamının uygulanması için bazen teşvik ve bazen de tekdir etmelerine rağmen bir türlü bunu gerçekleştiremiyoruz. Valilerin çok ısrarcı olmaları uygulanmayan proje sayısının biraz daha asgariye indirilmesini sağlıyor. 20 yılı aşkın bir süreden beri İl Koordinasyon kurullarını takip ediyorum,  şimdiye kadar planlanan çalışmaların birebir gerçekleştirildiği bir yıl  hatırlamıyorum.

Projelerin tamamı küçük veya büyük ölçekli olmak üzere sağlanan ödeneklerle uygulanıyor ve bu projelerin uygulanmaması demek o ödeneklerin kullanılmaması demektir. Bu da  ağırlıklı olarak kamuya dayalı olan Siirt ekonomisine büyük bir darbedir.  Bu memleketin esnafının, tüccarının mağdur edilmesi demektir ve bunu da hiç kimsenin yapmaya hakkı yoktur. Zorunlu neden olmadan bu duruma düşen kurum yetkilileri bu memlekete ihanet ediyorlar. Bin bir zorlukla temin edilen ödeneklerin kullanılmaması Siirt’e yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Bu nedenle diyorum ki, çok az süre kalmış olsa dahi kamu-kurum ve kuruluş yöneticileri 2017 yılı içerisinde yapmayı planladıkları çalışmaların tamamını gerçekleştirme çabası içerisinde olsunlar. Bu memleketin gerçekten buna ihtiyacı vardır.

Sayın Valimiz Ali Fuat Atik’in de kalan bu kısa dönemi değerlendirmeleri için kamu-kurum ve kuruluşlarının yöneticilerini  uyaracaklarına inanıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.