REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YILBAŞI KUTLAMALARI GAVUR İŞİ Mİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YILBAŞI KUTLAMALARI GAVUR İŞİ Mİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
63 views
19 Aralık 2017 - 11:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2017 yılının bitmesine ve 2018 yılının idrak edilmesine 2 haftalık süre kaldı. 31 Aralık Pazar günü gecesi (YILBAŞI) olarak kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Milli Piyango’nun bütün çekilişlerini bir kalemde HARAM ilân edince, milli piyango bileti alalım mı, almayalım mı diye tereddüde düştük. Gerçi, milli piyango çekilişleri birçok eylemlerimizden daha arı. Ama insan yine de tereddüde düşüyor.

Milli Piyango çekilişlerinin haram olduğu ile yetinilse yine de iyi! Bizim sözde sofularımız her yılın klasik lâflarını tekrarlayarak ve (GAVUR İŞİ) diyerek YILBAŞI kutlamalarını dahi şimdiden HARAM ilan ettiler! Yılbaşı kutlamalarını külliyen HARAM ilân etmek yerine: “İÇKİ İÇMEK, DANSÖZ OYNATMAK, İÇKİ İÇİLEN, DANSÖZ OYNATILAN YERE GİTMEK, İSRAFA GİRMEK HARAM”  denilirse “AMENNA” diyeceğiz! Adı üzerinde, yeni bir yıl idrak ediliyor. Hazret-i İsa’nın (Peygamberimize, O’na ve cümle Peygamberlere salat ve selam olsun) doğum tarihini esas alan takvime göre yapılan bu kutlamanın neresi haram. Hazret-i İsa, Hıristiyanlardan çok bizim Peygamberimiz. Dini inanışlarımıza göre beş ULULAZM PEYGAMBER vardır. Bunlardan biri de Hazret-i İsa’dır. Hazret-i İsa’nın doğumunu kutlamak neden haram olsun ki! Birçok din adamları ve tasavvuf büyükleri için bile (Veyselkarani, Hacı Bayram-ı Veli, Mevlana, Yunus Emre vesaire)  doğum veya ölüm günlerinde anma törenleri düzenlenmiyor mu?

Hem “Deveye ‘neden boynun eğri’ diye sormuşlar! Nerem doğru ki diye cevap vermiş” şeklinde söylenegelen bir deyimimiz vardır. Yılbaşı için (GAVUR İŞİ) diyenlere sormak gerekmez mi, GAVUR İŞİ VEYA GAVUR İCADI OLMAYAN NEYİMİZ VAR!

Kullandığımız internet, televizyon, otomobil, radyo, elektrik, tren, uçak, çamaşır makinesi, buzdolabı ve aklınıza benzeri daha neler geliyorsa hepsi gavur işi, GAVUR İCADI değil mi! (Gavur icadı) diyerek, matbaayı bile 300 yıl Osmanlı Devletine sokmadılar. Bu yüzden de (AT’I ALAN, ÜSKÜDARI GEÇTİ!) Batı’da, matbaanın nimetleri sayesinde ilim inkişaf ederken, biz 300 yıl olduğumuz yerde saydık. Çünkü aklı evvel dindarlarımız (Gavur icadı) diyerek matbaanın Osmanlı Devletine girişini engellemişlerdi.

Bu ülkede yaşayan insanların yüzde 99’u bugün tabiri caizse GAVURLAR GİBİ GİYİNİYORUZ! Yani, haşa gavur mu olduk! Helali, haram; haramı, helal etmek küfürdür. Helal olan da, haram olan da YÜCE ALLAH’IN KİTABINDA beyan edilmiştir. Bunların dışında haram ve helal aramaya gerek yok.

Bizim sözlerimiz sadece Yılbaşı kutlamalarıyla ilgili değildir, Globalleşen dünyada, bütün insanların ortak değerleri vardır. Kur’an-ı Kerim’in haram etmediği ortak değerleri bilmek ve uygulamak da insanlar için bir vecibedir. (Gavur icadı) diyerek dünyanın ortak değerlerine sırt çevirmeyelim.

Yeni Yılı kutlayalım amma, haram olan uygulamalarla değil, sofular Mevlit okusunlar, okutsunlar, bizim gibi olanlar televizyon izlesinler! Çekirdek çıtlatsınlar, Milli Piyangonun yılbaşı çekilişini izlesinler.

Yeter ki helali haram, haramı helal göstermesinler…

KÖY MEYDANINI PREZERVATİFLERLE DONATMIŞLAR!

Sağlık Memuru merhum hemşerilerimizden HACI ORHAN (Orhan Seyfi Butur) Ahmet Arıtürk’e anlatmış:

-Baykan’da Sağlık Memuruydum. O zaman, sağlık ocağında doktor falan da yok. Bazen köylere giderek, sağlık taramaları yapıyordum. Bu arada, Bakanlık AİLE PLANLAMASI konusu üzerinde büyük bir hassasiyetle duruyor, köylüleri, aile plânlaması konusunda sürekli eğitmemiz isteniyordu. Ben de, gittiğim bütün köylerde, köyün erkeklerini topluyor ve aile planlamasının önemini anlatmağa çalışıyordum. Amma söylediklerim, köylülerin bir kulağından giriyor, diğer kulağından çıkıyordu. Onlara, gebeliğe karşı korucu haplar yanında PREZERVATİF dağıtarak, kullanmalarını telkin ediyor, nasıl kullanacaklarını anlatıyordum. Köylüler: “Hükümet, neslimizi kurutmak istiyor! Onun için bu konu üzerinde böyle duruyor!” diyerek bildiklerini okuyorlardı.

Bir gün, dostum olan bir köy Muhtarı Sağlık Ocağına geldi. PREZARVATİF istedi. Ben de, kendi kendime, “Muhtarı ikna edebildikse, işler yoluna girecek!” diyerek sevindim. Renk-renk PREZERVATİFLER vardı. Muhtar bütün renklerden aldı. Hem de bol miktarda. Gitmeden önce de, çocuğunu sünnet ettireceğini ve Pazar günü yapılacak şenliğe katılmamı, sünnet operasyonunu da benim gerçekleştirmemi istedi. Ben de memnuniyetle kabul ettim.

Pazar günü köye gidince, sünnet için hazırlanan meydanın, balonlarla dolu olduğunu gördüm. Dikkat edince bir de ne göreyim, balon niyetine asılanlar, muhtarın benden aldığı prezervatifler değil mi! Meğer muhtar, aldığı bütün prezervatifleri, balon niyetine şişirip, sünnet töreninin icra edileceği köy meydanını onlarla süslememiş mi!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.