REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YILLAR İÇİNDE NELER KAYBETTİK?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YILLAR İÇİNDE NELER KAYBETTİK?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
04 Ekim 2019 - 10:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kişiler gibi, kurumların, firmaların ve kentlerin yıllar içerisinde gelişip tekamül etmeleri var olan değerlerine yenilerini eklemeleri beklenir. Ama güzel Siirt’imizde birçok alanda bundan söz etmek pek mümkün değil. Çünkü birçok alanda ilerleme kaydedeceğimize geriliyoruz ve mevcut olan değerlerimizi koruyamıyoruz.

Dilerseniz bunu şu son 50 yılda elimizde olmasına rağmen başka illere kaydırılan kamu kurumlarından örnekler vererek anlatalım. Bölgemizde ve belki de ülkemizde nüfusuna oranla en fazla vakıf sayısına ve malına sahip olan illerden biri Siirt’tir. Çünkü Siirt’te tabiri caizse başınızı nereye döndürürseniz bir vakıf ve vakıf malını görürsünüz. Bu nedenle vakıf mallarını idare etmek ve korumak amacıyla kurulan Vakıflar Genel Müdürlüğünün bölge bazındaki teşkilatı olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü Siirt’te kuruldu. Siirt’te kaç yıl faaliyet gösterdi bilemiyorum ancak, 9-10 yaşlarında olduğum yıllarda bu kurum ilimizden alınıp Bitlis iline taşındı ve o günden bu yana orada hizmet veriyor. Üstüne üstlük vakıf açısından bu kadar zengin bir il olmamıza rağmen bu müdürlüğün ilimizdeki temsilciliği de birkaç yıl önce kapatıldı. Yani, ilimizdeki vakıf eserleri uzaktan kumanda ile yönetiliyor.

Kaybettiğimiz bir başka kurumda Gümrük Müdürlüğüydü. 1970’li yılların ortalarında hizmete giren bu kurum, birkaç yıl sonra nedensiz bir şekilde kapandı. İlimizin madenler açısından zenginliği Osmanlı döneminden beri biliniyor. 1970’li yıllarda bu amaçla ilimizde teşkilatlandırılan MTA Bölge Müdürlüğünde birkaç yıl sonra bilinmeyen bir nedenle Diyarbakır’a taşındı.

Yine ilimizde birkaç yıllığına faaliyet gösteren Etibank’ın durumu da aynı akıbete uğradı. O da Siirt’e fazla görüldü. Bunlar benim hatırlayabildiklerim. Doğal olarak hatırlayamadığım birçok kurumda olabilir.

Özellikle Vakıflar Bölge Müdürlüğü, MTA ve Gümrük Müdürlüğü Siirt için çok önemli. Çünkü bu üç kurumunda faaliyet gösterdiği alanlarda ilimizin çok büyük bir potansiyeli var. Bu konuda ilimizin mağduriyetinin giderilmesine yönelik olarak çalışmalar yapılması gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.