REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“YİNE BİLDİĞİNİ OKUR!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“YİNE BİLDİĞİNİ OKUR!”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
26 Eylül 2019 - 14:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllardır bölgemizde yaşanan gönül dağlayıcı gelişmelerin bundan sonraki süreçte nasıl seyredeceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapılamaz ve bu gelişmelerden en çok zarar gören ülke durumunda olduğumuz için Fırat’ın doğusu konusundaki beklentimizin akıbeti, kamuoyumuzun merakı olmaya devam ediyor.

Bizlere müttefik ve stratejik ortak diye ifade edilen ABD’nin, söz konusu tanımlama ile bağdaşmayan bir tutum sergilediği halkımızın malumudur ve bu nedenle kendisine duyulan tepki, derin bir nefrete dönüşmüş. bulunmaktadır. Komşu ülkenin kuzeyinde ülkemiz için tehdit teşkil edebilecek bir oluşuma meydan vermemek gayesiyle söz konusu yörede “güvenlik koridorunu” hedefleyen ilgililerimiz, bu hedefi yine ABD ile birlikte gerçekleştirme noktasını önemsedi ama, “Müttefik’in”  halen de Fırat’ın doğusunda YPG terörüne lojistik destek verdiği yine ilgililerimizin yaptığı açıklamalardan anlaşılmakta ve bu durum kamuoyumuzu düşündürmektedir.

DEAŞ’ı yok etme bahanesiyle 2015 yılından beri Suriye topraklarına konuşlanan ABD, bir müddet önce askerlerini geri çekeceğini dile getirmişti ama bu sözünde de durmadı ve ayrılma niyetinde olmadığını belgeledi. Mevcut Suriye rejimine son vermek isteyen ABD’ye ilk destek bizden oldu ve bu desteğimizin de istismar edildiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Kamuoyumuzda paylaşılan görüşte; “Güvenli bölge konusunda ABD ile bir mutabakat sağlansa bile, birçok konuda güvenilir olmadığı gerçeğini gözler önüne seren bu ülke, yine bildiğini okumaya devam edecektir…” denilmektedir ve bu görüş, doğru bir tespittir sanırım.

Suriye konusuna çözüm üretmek için Rusya ve İran ile birlikte hareket eden 3 garantör devletten biri olarak, ABD ile bir uzlaşma sağlandığı taktirde; “ABD buradan çekilmelidir..” görüşünde olan bu iki devletin ne düşünecekleri, nasıl bir tavır takınacakları da önem taşımaktadır. Aslında, Suriye sorununa çözüm üretmek için Rusya ve İran’ın yanı sıra Suriye rejimi ile birlikte hareket etmekte yarar var ve son zamanlarda bu düşünceye yönelik söylemlerin yaygınlaşması, önemli konuda  “aklın yolu birdir” deyimini güçlendirmektedir.

ABD’nin güvenilir olmadığı noktasının göz ardı edilmemesi gerekir diyerek, vatandaşlar gibi Eylül ayı sonu itibarıyla nasıl bir durumla karşı karşıya kalınacağının merakı içinde olduğumu vurguluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.