Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

YİNE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR; NEYİ ÖNCELİKLE YAPMALI VE NEYİ ERTELEMELİ?

Son 50-60 yılda kültür alanında yaşadığımız erozyonu ve sergilediğimiz mirasyediliği hatırladıkça kahrolmamak mümkün değil.. Bu nedenle hazır pandemiden ve ağır kış şartlarının yanı sıra, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne hizmet babında kendisinden çok şeyler beklediğimiz İrfan Tekin atanmışken, yıllardan beri bu konularla uğraşan ve yanlışlar eksiklikler karşısında kahrolan biri olarak görüşlerimi yansıtmaya devam ediyorum.

Önceki gün yazdığım makalelerde genel olarak turizm politikamızın nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştım.. Bugün bunu daha somuta indirgemek istiyorum.. Kültür alanında yapılacak çalışmalarda mutlaka bir  öncelik sıralaması yapmak gerekiyor.. Çünkü kültür kavramı bir anlatma ucu bucağı olmayan bir okyanus.. Gelenek, göreneklerden dua ve hatta beddualara kadar insanoğlunun sergilediği her davranış kültürün içine giriyor.

Bütün çalışmaları bir anda yürütecek bir ekip ve maddi imkan bulunmadığına göre, zorunlu olarak bir sınıflandırma yapmak gerekiyor.. Dilerseniz bana göre öncelikle yapılması ve daha sonra yapılması gereken konulardan birkaç tanesini yazalım;

Bu ilde öncelikli olarak Kültür ve Turizm Müdürlüğüne salonları da bulunan bir hizmet binası gerekiyor.. Bununla beraber daha önce de belirttiğim gibi, müzenin kuruluşunun bir an önce gerçekleştirilmesi yönünde yoğun çaba harcanması şarttır.. Bu çabalar kapsamında İl Halk ve Çocuk Kütüphanelerinin yapımını unutmamalıyız.. Belki de 81 il arasında yıllardan beri kütüphanesi olmayan tek il Siirt.

Bunlar gerçekleşinceye kadar yapılması gereken ve ertelenmesi gereken diğer çalışmalar şöyle sıralanabilir;

Bu ilde profesyonel turist rehberi yokken, hatta düzgün işleyen bir hava ulaşımı ile bir otelin dışında konaklama imkanı bulunmazken, birinden öbürüne geçerek fuarlarda ilimizi  tanıtmanın bir anlamı yok.

Tarihi Aynsalip çeşmesi ve hemen yakınında bulunan Siirt’in ilk oteli ile aynı zamanda garajı yıkılmak üzere olduklarından adeta feryat ederken, bizlerin şenlikler düzenlemesinin bir yararı da bulunmuyor.

Bu konuya ele almayı sürdüreceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER