REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YİNE SEMPOZYUMLAR KONUSU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YİNE SEMPOZYUMLAR KONUSU
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
19 Ocak 2018 - 13:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir-iki ay önce Siirt Üniversitesinin düzenlediği sempozyumlardan bahsetmiş ve  bunların “Söz uçar, yazı kalır” gerçeğinden hareketle kayda alınması gerektiğini belirtmiştim. En azından kamuoyunun bu konudaki beklentilerini dile getirmiştim.

Üniversite cephesinde bu konuda bir hazırlık yapılıyor mu? bilemiyorum. Ancak, bilim ve  kültüre meraklı hemşerilerimizde bu beklenti devam ediyor ve bir an önce üniversitemizce gerçekleştirilen  sempozyumlarda sunulan tebliğlerin kitap haline getirilerek daha kalıcı hale getirilmesini istiyorlar.

Birçok hemşerimiz bu konuyu dile getirmemi istiyor. Son olarak  yaşamını  Ankara’da sürdürmesine rağmen yüreği hep Siirt için çarpan, sanat ve memleket aşığı emekli Mimar Nejdet Sönmez arayarak aynı konuyu dile getirdi. Yıllardan beri resim fotoğraf ve Türk Sanat Müziği ile uğraşan Sönmez,  aynı zamanda iyi bir tarihçi ve arşivci. Kültür ve sanat konularında geniş bir kitap, dergi, plak ve cd’lerden oluşan zengin bir koleksiyonu bulunuyor.

Bu işin erbabı olan bir insan olarak özellikle Siirt’le ilgili olarak düzenlenen Siirt Arapçası ile Siirt’te Kadının yeri gibi sempozyumlarda sunulan tebliğlerin göz göre göre kaybolmasına  gönlü razı olmuyor ve bu nedenle üniversite yöneticilerinin harekete geçmesini arzu ediyor.

Sempozyumlarda sunulan tebliğlerin kitap halinde basılması gerçekten de önemli. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. Mervan Gül beyin belediye başkanlığı döneminde o sıralarda Özel Kalem Müdürlüğünü yürüten Av. Diyaaddin Temiz’in gayretleri ile çok başarılı iki adet  sempozyum düzenlendi.

İlkinde Siirt ve çevresinin tarihi ve kültürel yönleri ele alınıyordu. Diğerinde ise Siirt Evliyalarının hataları menkıbeleri ve topluma etkilerine ilişkin konuları içeriyordu. Bu sempozyumların düzenlenmesinin üstünden on yılı aşkın bir zaman geçti. Eğer bu sempozyumlarda sunulan tebliğler kitap halinde basılarak kalıcı olmaları sağlanmasaydı, hepsi kaybolup gidecekti. Ancak kitaplaştırılmış olmaları sayesinde bugün o konularla ilgili birer başucu kitabı niteliğini taşıyorlar.

Darısı üniversitemizin düzenlediği sempozyumların başına diyelim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.