REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YİNE ŞİRVAN, YİNE GÖÇÜK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YİNE ŞİRVAN, YİNE GÖÇÜK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
14 views
30 Kasım 2017 - 13:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir yıl aradan sonra Şirvan’da bir göçük daha meydana geldi. Hepimizin hafızlarından silinmeyeceği gibi geçen yıl bakır madeni işletmesinde meydana gelen göçükte işçi kardeşlerimiz görev şehidi olarak aramızdan ayrılmışlardı.

Yaklaşık on beş gün önce onları andık. Onları kaybetmenin bizlere verdiği üzüntüyü dile getirdik. Alınacak önlemlerle olası  bir çok kazanın, bir çok kötü olayın önüne geçilebileceğini konuştuk.

Şimdi yeni bir göçük daha meydana geldi. Yine Şirvan’da. Bir öncekinden bir farkla; diğeri madende meydana gelmişti, şimdikinde ise  bir ev çöktü. Bu evde de bir baba ve iki oğlu yaşamını yitirdi. Aynı aileden beş kişi ise yaralı.

Bir ev neden çöker? İnşaat kurallarına uygun yani fennin gerekli gördüğü malzemenin k yeteri miktar ve kalitede kullanılmaması yüzünden. Burada elbette aileyi suçlamıyorum.Suçlamamda mümkün değil. Çünkü herkes ister ki, modern kaliteli sağlam bir evde otursun. O ailemizin de maddi gücü elverişli olsaydı elbette böyle bir evde otururlardı.

Dikkat çekmek istediğim konu bu tür binalar yalnız bu çöken evle sınırlı değil.İl genelinde böylesine daha yüzlerce, hatta binlerce ev daha bulunuyor.Bunlar için bir önlem almak gerekiyor. Belirli bir plan dahilinde il genelinde ki bütün konut ve diğer binalar gözden geçirilsin. Bunlarla ilgili incelemelerin ardından bir rapor hazırlansın. Bu rapor doğrultusunda  takviye ile uygun hale getirilecek binalarda takviye  yani güçlendirme çalışmalarına başlansın.Güçlendirmen bile çare olamayacağı binalar ise yıktırılsın. Yerlerine yeni binalar yapılsın.

Unutmayalım ki Siirt birinci derece deprem bölgesi. Deprem tehlikesi hep ensemizde. Allah korusun ama  deprem  olup bittikten sonra, geride kalanların ağlayıp sızlamalarının, timsah gözyaşları dökmelerinin hiç ama hiçbir anlam ve yararı olamaz.

Biliyorum  gerçekleştirilmesi zor  çok şeyler istiyorum, Ama başta da belirttim gönül arzu ediyor ki…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.