REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YİNE UÇAK SEFERLERİ; THY VE ANADOLU JET’İ İSTİYORUZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YİNE UÇAK SEFERLERİ; THY VE ANADOLU JET’İ İSTİYORUZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
21 Şubat 2018 - 10:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçen yıl sanırım bu dönemlerde, ilimizden tarifeli uçak seferlerinin sona ermesinden bu yana havalimanımızın  ve tarifeli uçak seferlerinin durumu hep gündemde oldu.  O günden bu yana yüzlerce haber yapıldı, onlarca makale yazıldı. Bu alandaki gelişmeler yetkililerin ağzından toplumla paylaşıldı. Geçen hafta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Siirt’e gelmesi ve ayağının tozu ile  havalimanında bu konunun sorumlusu  kamu kurumu olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Funda Ocak ile birlikte yaptığı incelemelerin ardından gelen açıklamaları bu konuyu tekrar gündeme oturttu.

Bakan Arslan en yetkili ağız olarak havalimanındaki çalışmaların  Haziran ayına kadar tamamlanacağını ve artık havalimanımıza orta ve büyük gövdeli uçakların inebileceğini  belirtti. Benim sorduğum bir soru üzerine de inşaat ve düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından da tarifeli uçak seferlerinin başlayacağını sözlerine ekledi.

Bu kesin ifadelerin ardından toplumun bu alandaki diğer beklentileri ortaya çıkmaya başladı. Geçen gün yazdığım gibi hayırlısı ile  başlayacak olan tarifeli uçak seferlerinden İstanbul’a yapılacak olanının, Sabiha Gökçen Havalimanı yerine  Atatürk Havalimanına yapılması yönünde toplumda büyük bir beklenti var. Gerekçeleri de gerçekçi. Çünkü İstanbul’da oturan Siirtlilerin çok büyük bir bölümü Avrupa yakasında oturuyor ve Sabiha Gökçen Havalimanı onlar için çok uzak kalıyor.

Bir başka beklentide tarifeli uçak seferleri düzenleyecek olan firmalar konusunda. Vatandaşlar özel firmaların yanında mutlaka kamu kuruluşu olan Türk Hava Yolları veya onun yan kuruluşu olan Anadolu Jet’in sefer düzenlemesini istiyorlar. Bu iki firmada karlılığı hedefliyor olmalarına rağmen öncelikle bir kamu kuruluşu olarak vatandaşa hizmeti önceliyorlar. Dolayısıyla bunların Siirt’e tarifeli uçak seferi düzenlemeleri demek daha yüksek kalite ve hizmet ile daha ucuz bilet bedeli demektir.

Aynı zamanda rekabet güzel bir rekabetin gerçekleşmesi anlamına gelmektedir.Nitekim geçmiş yıllarda özel hava yollarının sefer düzenledikleri dönemlerde, aynı firmanın Bodrum hattının yoğun olduğu günlerde Siirt seferini iptal ederek uçağı o sefere yönelttiğini hep duyuyorduk. Yine aynı şekilde rekabetin olmaması nedeniyle aynı yöne kesilen biletlerde Siirt ve Batman havalimanlarının bilet fiyatlarının arasında muazzam bir fark oluşuyordu. Tek sefer olduğu için firma istediği bir fiyatı hiçbir ticari kaygı duymadan uygulayabiliyordu.

Bize vatandaşın beklentilerin dile getirmek, yetkililerimize de bu konuda daha bu konuda gereken girişimleri yapmak düşer.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.