Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

“YİYİN EFENDİLER YİYİN,  BU HAN-I İŞTİHA SİZİN”

Memurlar, emekliler, resmi kurum ve kuruluşlarda işçi olarak çalışanlar her yılın 1 Ocak ve 1 Temmuz günlerini dört gözle bekler olmuşlar. Çünkü 1 Ocak ve 1 Temmuz zam ayları. Her Ocak ve her Temmuz’da da emekliler ve çalışanlar büyük ümitlere kapılırlar, zannederler ki, hükümet nihayet çektikleri sıkıntıları görecek, sorunlarını hafifletmeleri için gereken oranda zam yapılacak. Amma velâkin işçi, memur, emekli kimlerin umurunda!

Hele, bu son bir iki ay içinde özellikle emekliler kesimi büyük bir bekleyiş içine sokulmuştu. Emekliler arasındaki farkların giderilmesi için çalışmalar yapıldığı medyada sık-sık gündeme taşınmıştı. Temmuz geldi, gelecek, hayâller yine suya düşecek gibi. Temmuz ayından geçerli maaş zammıyla ilgili henüz hiçbir çalışma yok.

Milletvekilleri bile ayda 30 bin TL ile geçinemediklerini söylüyorlar ama, 4.253 TL olan asgari ücretin neredeyse yarısı kadar maaş alan emeklilerin varlığından habersiz gibiler.

Büyük makam sahibi olunca, kişilerin mideleri de mi büyüyor, ki bu kadar maaşla dahi doyamıyorlar!

Demirel’li, Ecevit’li, Özal’lı, Çiller’li, Erbakan’lı dönemleri yaşadık. Emeklilerin, memurlarının, işçilerin hiçbir dönem böylesine ezildiklerine şahit olmadık. Hele, emeklilerin durumu daha da yürek yakıcı!

Kendileri 30 bin TL’yi aşan maaşlarıyla ve ellerinin bereketiyle geçinemediklerini söyleyenlere bakın! Emekliyi, işçiyi, memuru ne hallere sokuyorlar. İnsafınız kurusun yani! Sizin mideleriniz fil midesi de, emeklilerin, işçilerin, memurların kedi midesi mi!

Kendileri bol-bol maaş aldıkları halde emeklilerini, işçilerini memurlarını düşünmeyen yöneticilere biz de MerhumTevfik Fikret’in meşhur şiirinin bir bölümüyle seslenelim:

Bu sofracık, efendiler – ki iltikaama muntazır
Huzurunuzda titriyor – bu milletin hayatıdır;
Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır!
Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!
Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?

Bunların Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!
Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir…
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER