REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YOKSULLUĞUN GÖSTERGELERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YOKSULLUĞUN GÖSTERGELERİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
33 views
17 Kasım 2017 - 13:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ülkede yoksulluğun bazı göstergeleri vardır ve ülkemizde bu göstergelerin en önemlisi, tırmanan işsizliktir. İstatistiki bilgiler ışığında açıklanan işsiz sayısının gerçeği yansıtmadığı görüşünü paylaşan vatandaşlar; “İşsiz sayısını düşük göstermek, acı gerçeği değiştirmiyor. Resmi istatistikler, gerçekleştirilecek  eleman alımına ilişkin yapılan duyurular doğrultusundaki başvurulara göre saptanan işsiz sayısıdır. Oysa, aranan vasıflara haiz olmadıkları için başvuru yapma şansı olmayan milyonlarca işsiz daha vardır..” diyorlar.

Milyonlarca insanımızın atıl durumda kalan güçleri, kendilerini ve geçindirmekle yükümlü oldukları aile efradını yoksulluk batağına itmektedir ve böyle bir yoksulluğun içinde bulanan yurttaşlarımızın sayısı 15 milyonu aşmaktadır sanırım. Yoksulluğun bir diğer önemli göstergesi, 2012 yılında son verilen yeşil kart uygulaması sonrasında genel sağlık sigortaları devlet tarafından ödenmekte olan yurttaşımız sayısının 2015 yılı itibarıyla 8 milyon 983 bin olduğudur. Şayet bu yurttaşlarımızın yoksulluğu saptanmamış olsaydı genel sağlık sigortasından yararlandırılmayacaklardı. Bu konudaki açıklamayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sayın Fatma Betül Sayan Kaya hanımefendi yaptığına göre, tırmandığı belirtilen işsizliğe paralel olarak son iki yıl içinde açıklanan sayının daha da  artmış olması ihtimali yüksektir.

Milyonlarca işsizi, Genel Sağlık sigortaları devlet tarafından yatırılan milyonlarca yurttaşı ve bunlara ilaveten milyonlarca asgari ücretlisi ile dar gelirlisi bulunan ülkemizde, yoksulluğu gidermeye yönelik yapılacağı vaat edilen mücadelenin hedefe ulaştırılamadığı çok net şekilde gözler önündedir ve bu sonuçtan büyük üzüntü duymamak mümkün değildir.

Yoksulluğa yönelik mücadelede başarısız kalınması, maalesef refahsızlığın boyutlarını büyütmüştür ve milyonlarca vatandaşımız, bu önemli konuda alınması gereken gerçekçi önlemlerin özlemi içinde beklemektedir. Yoksulluk; sebebiyet vereceği olumsuzluklar nedeniyle, “3Y” (Yolsuzluk, Yasaklar ve Yoksulluk) diye ifade edilen önemli  konular arasında belirtilerek giderileceği ifade edilmişti ve ne yazık ki bu hedef elde edilememiştir.

İnsanlık dışı terör ülkemizin en önemli sorunudur derken, ikinci derecedeki sorununun da yoksulluk olduğuna, bu bakımdan yoksulluğa yönelik olumlu sonuç verecek çok ciddi  mücadeleye ihtiyaç bulunduğuna bir kere daha ilgililerin dikkatini çekiyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.