REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YOL YAKINKEN YA DA TESTİ KIRILMADAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YOL YAKINKEN YA DA TESTİ KIRILMADAN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
29 Mart 2018 - 11:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2018 yılının ilk üç ayını geride bıraktık. İlk üç ay yatırımlar özellikle kamu yatırımları açısından  pek verimli olmayan aylar ve bunun birkaç nedeni var.  Ama en önemli iki neden, üzerinde durmaya değer nedenlerdir.

Bunlardan ilki mevsimsel koşullar. Çünkü bilindiği üzere ilk üç ay Ocak, Şubat, Mart aylarından oluşuyor ve bu aylar ağır kış şartlarının yoğun olarak hissedildiği aylardır. İkinci ve en önemli neden ise o yılın bütçesinin uygulamasına ilişkin mevzuatın yeni yeni hazırlanmasına ve duyurulmasına denk geliyor, ödenek tahsisleri de bu dönemde serbest bırakılıyor.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı ilk üç ay daha çok yıl planlamasının gözden geçirilip, son hazırlıkların yapıldığı aylar olarak karşımıza çıkıyor. Bütün kamu kurumları yapacakları yatırımlar ve uygulayacakları projeleri Nisan ayının başlaması ile birlikte normal şartlarda hızlı bir şekilde giriyorlar. Ancak çoğu yıllarda ilimizde bu böyle gerçekleşmiyor. Bu hazırlıklar gözden geçirilmediği için çalışmaların start alması daha sonraki aylara hatta daha sonraki yıllara sarkabiliyor.

Bunun son örneğini 2017 yılında yaşadık. O dönemdeki iki valimiz Mustafa Tutulmaz ve Ali Fuat Atik’in her koordinasyon kurulu toplantısında bu konu üzerinde önemle durmalarına rağmen yatırımlar yine tam anlamıyla gerçekleştirilemedi. Yatırımlar fiziki ve nakdi olarak ortalama ancak %70’ler düzeyine ulaşabildi. 2017 yılı bitmesine rağmen geçen  yılda uygulanması planlanan birçok projeye başlanmadı ve çoğunun nedenleri de eften püften nedenlerdi.

Bu nedenle diyorum ki, hazır ağır kış şartlarını atlatmış ve ödeneklerin önemli bir bölümü serbest bırakılmışken, kamu yatırımlarının gerçekleştirilmesine ivedi bir şekilde başlansın. Yani, yol yakınken gerekli önemleri alalım, ya da Nasrettin Hocanın fıkrasında olduğu gibi, testi kırılmadan yani yıl bitmeden gereken neyse yapılmalı. Yoksa 2018 yılının sonunda bir bakacağız ki bu yılda yapılması planlanan birçok yatırıma el atılmamış bile. Unutmayalım ki geciken her bir yatırım Siirt’in bir kaybıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.