Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

“YOLLAR, YÜRÜMEKLE AŞINMAZ!”

“Yollar yürümekle aşınmaz!” sözünün eski Başbakanlardan ve Cumhurbaşkanlarından merhum Süleyman Demirel’e ait olduğu söylenir. Demirel’in, Adalet Partisi iktidarına karşı eylemler gerçekleştiren gençler için “Bırakın yürüsünler, yürümekle yollar aşınmaz!” dediği öne sürülür.

Ne derecede doğrudur bilemeyiz amma, bu tespit gerçekten güzel bir tespittir. Demokrasi ile yöneltildiği iddia edilen bir ülkede, elbette yürüyüşler, protestolar ve eylemler yapılacaktır. Devleti yönetenlere düşen görev, bu gibi eylemleri bastırmak için tomalar, coplar, akrepler, biber gazları, gaz fişekleri kullanmak değil, sokağın sesine kulak vermektir. Sokaktaki vatandaş ne istiyor, bunu bilmek ve yapılabilecek işler varsa yapmaktır.

Türkiye’de demokrasi varsa, eylemlerden, yürüyüşlerden, protestolardan, basın açıklamalarından korkmamak gerekir. Halktan gizleyecek icraatları olmayan iktidarlar, bu gibi eylemleri bastırmak için üzerlerine gitmez. Ancak, eylemler birilerine zarar verir duruma gelirse müdahalede bulunur.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen eylemleri sessizce izliyoruz ve görüyoruz ki, gösterilerin üzerlerine gidilmeyen yerlerde, ölenler, yaralananlar olmuyor. Kimsenin malına, canına ziyan gelmiyor. Eylemlere müdahale sertleştikçe, eylemcilerin de dozajı arttırdıkları bir gerçek.

Bunun için diyoruz ki, gizlenmesini, açığa çıkmasını istemediğiniz durumlarınız yoksa gençlerin eylemlerinden korkmayınız. Onları serbest bırakınız. Eylemlere müdahil değil, uzaktan seyirci olunuz. Bunun aksini yaparsanız, halktan gizlenmesi ve ortaya çıkmasından korktuğunuz şeyler var demektir. Unutmayın, şiddet şiddeti doğurur. Hele toplumsal olaylarda…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER