REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YOLSUZLUK SARMALI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YOLSUZLUK SARMALI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
19 Eylül 2019 - 14:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geniş savurganlık alanlarının söz konusu olduğu ülkemizde en önemli savurganlığı yolsuzluk iddiaları oluşturuyor ve son zamanlarda geçmişte bazı büyükşehir belediyelerinde yaşandığı dile getirilen olumsuzluklar, öncelikli sorunları ekonomi olan vatandaşlarımızı yolsuzluk sarmalı konusunda da koyu/koyu düşündürmeye başlamıştır.

Milli gelir dağılımındaki adaletsizlikler yüzünden zenginlerin daha zenginleştiği ve yoksulların daha da yoksullaştığı görüşünü paylaşan vatandaşlar, yolsuzluklara yönelik etkili mücadele verileceği ifadelerinin, başka önemli konularda olduğu gibi sözde bırakıldığına hükmetmeye başlamışlardır. Yolsuzluk, bilinçli şekilde yüce devletimizi maddi açıdan zarar sokma eylemidir ve bu eylemin asgari düzeyde kalmasını sağlayacak önlemler alınmaz ise, ekonomik alandaki kayıpların tahminlerin çok üstünde gerçekleşmesine sebebiyet verilmiş olur.

Devletini gerçekten seven hiç kimse, yüz kızartıcı yolsuzluğa tevessül etmez derken, bazı belediyelerde yaşanmış olduğu dile getirilen israflarla ilgili açıklamalar karşısında başkaları gibi “demek ki tevessül edenler olabilir” diye düşünmeden edemiyorum. Yüce devletimizin hazinesine  zarar verecek her türlü eylem büyük bir vebal olup, en ağır şekilde cezalandırılmayı gerektirir sanırım. Önemli konuda denetim mekanizmasını sağlıklı şekilde işletmenin kaçınılmazlık arz ettiği ve tespit edilecek bir yolsuzluğa bulaşma durumunun asgari düzeyde kalması için, en ağır şekilde caydırıcı bir cezanın yasalaştırılarak yaşama sokulmasında yarar olacağı hususu dikkate alınmalıdır.

Devlete ihanet etmeyi alışkanlık haline getirenlerin “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” zihniyetini geçersiz kılmak için yolsuzluğa tevessül etmeye kalkışan şerefsizleri VATANA İHANET suçundan yargılayacak bir yasal düzenleme çok isabetli olacaktır. Ülkemizde şayet yolsuzluklar yoksa da böyle caydırıcı bir yasal uygulama yaşama geçirildiği taktirde hiç kimse; “Böyle bir yasa insan haklarına aykırıdır” diyemez ve bu nedenle yolsuzluk ile ciddi şekilde mücadele edilmek isteniyorsa sözünü ettiğim yasal uygulama, bir an önce yaşama geçirilmeli ki, kimse devlete ihanet etmeyi alışkanlık haline getirme şansı bulmasın diyorum!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.