REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YÖN LEVHALARI İHTİYACI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YÖN LEVHALARI İHTİYACI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
23 Mayıs 2018 - 14:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda tanıtım adına harcadığımız çabalara rağmen turizm alanında daha çok büyük eksikliklerimiz bulunmaktadır. Özel sektör bu işe daha tam anlamıyla girmemiş. Tabiri caizse kıyıdan köşeden şöyle bir yokluyor. Bu nedenle iş ağırlıklı olarak kamu kurumlarına kalıyor.  Bu yüzden daha çok eksiğimiz, daha çok yapacak işimiz var.

Eksiklikleri bir anda gidermek elbette mümkün değildir. Örneğin, halen Siirt il genelinde bırakın profesyonel turizm rehberini, doğru dürüst gönüllü bir rehberimiz bile yok. Gelen turist ya daha önce edindiği veya orada varsa bilen birine soruyor; yine bir tabela varsa, o tabeladaki bilgileri okumakla yetinmek zorunda kalıyor. Bu eksikliği gidermek belki zaman alır. Belki iş potansiyeli açısından hemen gidermek mümkün olmayabilir.

Ancak, bazı şeyler var ki, çözümü çok basit. Öyle ahım şahım bir maliyet veya emekte gerektirmiyor. Örneğin tarihi, kültürel ve dini yerlere gitmek isteyen vatandaşlara yardımcı olacak yön levhaları gibi. Belki çok basit gibi gelebilir. Tek eksiğimiz bu olsun denilebilir. Ama aslında çok önemli. O yeri ziyaret etmek isteyenlere çok büyük kolaylık. Aksi halde çok büyük zorluklar çekiliyor. Bunun son örneğini geçen gün yaşadım. Yabancı plakalı bir araçta seyahat  eden üç kişi kaleye giden yolda nereden gidileceğini sordular. Tarif ettik anlattık. Yaklaşık bir yarım saat sonra aynı araç, çevre yolunda   önümüzde durdu.Bu kez Rasıl Hacara nasıl gidileceğini sordular. Anlattık.

Tarihi, kültürel, dini ve doğal güzellikler açısından büyük önem taşıyan yerlerimiz çok. Bunların il genelinde rakamlarının bini aşacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Peki bu sayıları bini aşan önemli yerlere gitmek, ziyaret etmek veya piknik yapmak isteyenler kaçının yön levhalarını bulabilirler?

Maalesef buna verilecek cevap üzücü. Sanırım il genelinde yeterli miktarda yön levhası bulunan yer sayısı en iyimser bir tahminle yüzü bile bulmaz. Yani ancak % 10 u için yön levhası koyabilmişiz. Geri kalanların ya hiç yön levhaları yok, ya da çok yetersiz durumda. Hatta bir çoğunda bırakın yön levhalarını tanıtıcı hiç bir tabela bile yok.

Oysa bu işi çözmek çok basit. İlgili kurumların iş birliğiyle yön levhası gerektiren yerler belirlenir. Daha sonra da uygun yerlere yeteri kadar levha konularak bu sorun çok basit bir şekilde çözülür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.