Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

YÖNETİCİLER, YÖNETTİKLERİ TOPLUMLARIN AYNASIDIR

Evet, bu bir gerçektir, yöneticiler, yönettikleri toplumların aynaları hükmündedirler. “Siz nasıl iseniz, idarecileriniz de sizin gibi olurlar.” Bu buyruk bir hâdis-i şerifin meali âlisidir. Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) her ne buyurmuşlarsa, elbette ki doğrusunu buyurmuşlardır. Ve her buyrukları gibi, bu buyruklarının da doğruluğunda şek ve şüphe yoktur. Bunun için, toplum olarak yöneticilerimizi hiçbir zaman  suçlamayalım. Çünkü onlar, bizim aynalarımızdır.

Bakın, bir devletin mekanizması nasıl çalışır. Demokrasi ile idare edilen ülkelerde, belli sürelerde seçimler yapılır. Ülkeyi yönetecek milletvekillerini halk olarak bizler seçeriz. Biz, halk olarak, çoğunlukla iyi isek, dürüst isek, TBMM’ne gönderdiğimiz milletvekillerimiz de, çoğunlukla iyilerden ve dürüstlerden oluşurlar. Ama biz toplum olarak çoğunlukla kötü isek, TBMM’ne gönderdiğimiz milletvekillerimiz de, kötülerden meydana gelirler.

Seçilen milletvekilleri de, genelde iyilerden iseler, iyi bir iyi bir hükümetin oluşmasının yolunu açarlar. Genelde kötülerden oluşuyorlarsa, seçecekleri  hükümetler de kötü olur. Bu durumu, hükümetin atadığı üst düzey bürokratlara, üst düzey bürokratların atadıkları müdürlere ve her düzeydeki atanmışlara teşmil ediniz.

Meselâ, biz bir yönetici için “HIRSIZDIR, ÜÇKÂĞITÇIDIR, DALEVERECİDİR” diyorsak, bu durum,  yaşadığımız toplumun kokuşmuşluğunun da bir işaretidir. Çünkü çoğunluğu hırsızlardan, üçkâğıtçılardan ve dalaverecilerden oluşmayan bir topluluk, kolay, kolay hırsız, üçkâğıtçı, dalavereci bir milletvekili ya da belediye başkanı seçmez.

Evet, istisnaların kaideyi bozmayacağı esprisini anımsatarak açık ve net olarak diyebiliriz ki, yöneticilerimiz bizim aynalarımızdır. Biz ne isek, bize lâyık olan ne ise o şekilde yönetiliriz. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Bizi yönetenleri boşuna suçlamayalım. Kusuru kendimizde arayalım.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER