REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YÜKSEL Kİ YERİN BU YER DEĞİLDİR!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YÜKSEL Kİ YERİN BU YER DEĞİLDİR!!!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
14 Ekim 2021 - 14:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu satırlar yazıldığında 1 ABD doları 9.139 TL olmuştu. Gidiş bu iken içinde bulunduğumuz Ekim ay sonuna kadar 10 TL’yi bulursa hiç şaşırmayınız. Bir zamanlar, bozuk giden ekonomiyi düzeltsin diye ABD’den Kemal Derviş adında Türk asıllı birini getirmiş ve Maliye Bakanı yapmıştık. O zamanlar da piyasa diken üzerindeydi. Kemal Derviş hapşırsa, piyasa GRİP olurdu. Bu bakımdan istikrarı korumak adına mümkün mertebe az ve öz konuşurdu. İşin gerçeği, Kemal Derviş’in ekonomiye uyguladığı reçete tutmuş, ekonomimiz rayına girmişti. AKP iktidara geldiği zaman, Kemal Derviş’in ekonomiye sağladığı rahatlamalardan bir hayli yararlandı. Ancak, AKP’nin önemli bir takıntısı vardı, bu takıntı hala devam ediyor. Yüksek enflasyonun, faizden kaynaklandığı tezinden hareket ederek, faizleri indirince, enflasyonun düşeceği saplantısında. Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü mü, bir de bakıyorsunuz ki, döviz fiyatları fırlamış, Türk Lirasının değeri düşmüş. Yani, Millet zengin yatıp, fakir kalkmış. Bu nasıl olur demeyiniz. Döviz olarak borçlanan işverenler, yatırımcılar var. Hatta, Türkiye Cumhuriyetinin kendisi bile, kendi vatandaşlarına ve iş adamlarına döviz bazında (Genelde Euro ve ABD doları cinsinden) borçlanmıştır. Şehir Hastaneleri, yollar, köprüler hep döviz üzerinden borçlanılarak yapılmıştır. Devlet, bir müteahhide faraza dolar 3 TL iken borçlanmışsa, bugün 9 TL olarak ödemek zorunda. Uyanık müteahhitler, Devletle yaptıkları anlaşmalarda ihtilaf halinde İngiltere mahkemelerinin kararına uyulacağı garantisini almışlar.

Ekonominin rayından çıktığı, insanlarımızın gün geçtikçe daha da fakirleştiği ortada. 2003 yılında bir ABD doları 1,5 TL bile değildi. O günden bugüne 7-8 kat değer kazanmış. Oysa, Devlet, müteahhide dolar üzerinden borçlanmış. Yani doların Türk Lirası karşısında değeri arttıkça, Devletin, müteahhide olan borcu da Türk Lirası cinsinden katlanmakta.

Geçmiş yıllarda Merkez Bankası Başkanları kolay kolay değişmez, siyasete alet edilmezdi. Merkez Bankası Başkanları arasında 10 yılı aşkın hizmet verenler bile olmuştur. Şimdi zırt-pırt Merkez Bankasının değiştiğini görüyoruz. Sadece Başkan değil, Başkan yardımcıları ve kalifiye elemanları da siyasi mülahazalarla değiştirilmektedir.

Merkez Bankası Başkanları, cumhurbaşkanı kararıyla atanır ve görevden alınırlar. Başkanların yüksek öğrenim görmüş, maliye, iktisat ve bankacılık alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olması şarttır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlarının ortalama görev süresi 3,9 yıldır. En uzun görevde kalan Kemal Zaim Sunel, Tek Parti Dönemi boyunca 11 yıl görev yapmıştır.

Son üç yılda Merkez Bankasında 3 başkan değişti. Murat Uysal gitti, Naci Ağbal geldi, Naci Ağbal gitti, Şahap Kavcıoğlu geldi. Gerçek şu ki Merkez Bankası Başkanlarının hiçbir etkileri ve yetkileri yok. Cumhurbaşkanı ne derse, onun emrine göre rotalarını belirlemektedirler. Faizi indirin derse, faizi indirirler, faizi yükseltin derse yükseltirler.

Bu gidişle ABD dolarının Türk Lirası karşısında değer kazanması devam edecek, demektir. Hani bir deyim vardır (YÜKSEL Kİ, YERİN BU YER DEĞİLDİR) denilir ya, galiba başta ABD doları olmak üzere Türk Lirası, döviz karşısında erimeye devam edecek…

TAŞLAMA

DOLAR ON TÜRK LİRASI

HA OLDU, HA OLACAK

MİLLET FAKİRLEŞİYOR

HALKIN HALİNE BİR BAK

ZENGİN UYUYUP, FAKİR

UYANMAK VARDIR ARTIK

BU SÜREKLİ ZAMLARDAN

BİLLAH BIKTIK USANDIK

DÖVİZLE NE İŞİMİZ

VAR DİYORLAR BİZLERE

BORÇLANDIRANLAR ONLAR

BU MİLLETİ DÖVİZLE

ŞEHİR HASTANELERİ,

YOLLAR KÖPRÜLER BİLE

BİZE DÖVİZ BAZINDA

BORÇ YAZILMIŞ BİLİNE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.