REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YÜKSEL Kİ YERİN BU YER DEĞİLDİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YÜKSEL Kİ YERİN BU YER DEĞİLDİR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
7 views
11 Nisan 2018 - 13:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonominin çok iyi olduğu masalları anlatılır, 7.4 kalkınma olduğu iddia edilir ve Kişi başına düşen milli hasılanın 11 bin dolar olduğu iddia edilirken, döviz ve altın borsasına bakıyoruz, işlerin hiç de söylendiği gibi olmadığını, aksine ekonomimizde çanların çaldığını anlıyoruz. Dolar, Euro ve altın kurları adeta çıldırmış gibi. Dolar ve Euro da rekor üstüne rekor kırarken, altın fiyatları da döviz fiyatlarıyla adeta yarışmaktadır.

Euro’da, Dolar da TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırarken bu satırların yazıldıklarında Dolar kuru 4.1440 TL’ye,  Euro kuru da 5.1288 TL’ye yükselmişti. Cumhuriyet altını ise yine bütün zamanların rekorunu kırarak 1200 TL’ye dayanmıştı.

Devlet büyüklerimiz (döviz alan zarar eder) diye milleti uyutuyorlardı ya! Öyle tahmin ediyoruz ki, dövizi toplayanlar onlar olmuştur. Bu işin uzmanları dolar ve Euro’daki yükselişin devam edeceğini, buna paralel olarak altın fiyatlarının da yükseleceğini söylüyorlar. Bu yükselişler nereye kadar olur, kestirmek mümkün değildir. 1 Ocak 2018 tarihinde dolar kuru 2.18, Euro 3,78, seviyelerindeydi. Cumhuriyet altını ise1.053 liraydı.

Bizim meşhur bir söylemimiz vardır. (Yüksel ki yerin bu yer değildir) deriz ya! Galiba döviz kurları ve altın fiyatları için şimdi söylenebilecek bundan ibaret!

ŞEYH ABDULVEHHAB’IN BEDDUASI

Siirt’in geri kalmışlığı, hep bir BEDDUA İLE yorumlanmıştır. Tabii, böyle bir bedduanın olup olmadığının tespiti de mümkün değildir. Doğrusu şu ki, böyle bir bedduanın yapılmış olacağı kanaatinde de değiliz. Siirt’in geri kalmışlığının böyle bir beddua ile yorumlanarak, arkasına sığınamayacağımızı da belirtmekte yarar görüyoruz. Ancak, çok yaygın olması açısından “SİİRT’E BEDDUA” ile ilgili bu anekdota yer vermekte yarar var.

Öyle anlatılır ki, çok eski yıllarda Şehrimizde ilmiyle irfanıyla yöreye ün salmış ŞEYH ABDULVEHHAP adında büyük bir zat varmış. Bu Zatın, bir ALLAH DOSTU (EVLİYA) olduğu söylenir. Nitekim MEZARININ, ŞEYH MUSA TÜRBESİNDE olması, bunun delili olarak kabul edilmektedir.

Öyle anlatılır ki, Şeyh ABDULVEHHAB’IN yaşadığı dönemde, Siirt’e, çok zâlim bir bey musallat olmuş. Siirt halkı, artık bu beyin ellinden “İLLALLAH” diyormuş. Şehrin ileri gelenleri, Şeyh ABDULVEHHAB’A giderek, bu zulme karşı tavır koymasını istemişler. Şeyh Abdulvehhab’ın başkanlığında oluşturulan bir heyet, Siirt’in bağlı olduğu BEYLERBEYİNE, beyi şikâyet etmeğe karar vermişler. Ancak, Beylerbeyinin sarayına yaklaşıldığı zaman Şeyh Abdulvehhap Hazretleri kapının önünde yalnız başına kaldığını fark etmiş. Çünkü, diğer ileri gelenlerin hepsi, zâlim beyi şikâyet etmekten korkarak sıvışmışlar.

Yine de Beylerbeyinin sarayına giderek durumu anlatmaktan çekinmeyen Şeyh Abdulvehhap Hazretlerinin, beylerbeyinin sarayından çıkarken, kendisini yalnız başına bırakan ekabirlerden duyduğu öfke ile şöyle bedduada bulunduğu iddia edilir. İşte Şeyh Abdulvehhab’ın Siirt hakkında yaptığı öne sürülen beddua:

-“Bİ HAKKIL İSE VE BİHAKKIL MESİH, VELEYIT SİİRT VELE TUSTERİH, MİN FİLİL KABİH!”

Bedduayı, Türkçe’ye şu şekilde tercüme edebiliriz:

-“MESİH OLAN İSA HAKKI İÇİN SİİRT VİLAYETİ, BU ÇİRKİN DAVRANIŞINDAN DOLAYI HİÇ BİR ZAMAN RAHAT VE HUZUR GÖRMESİN!”

Dediğimiz gibi, böyle bir duanın yapılmış olduğu kanaatini taşımamakla beraber, her haksızlığa uğradığımızda (ŞEYH ABDULVEHHAB’IN BEDDUASI) denilmesi sebebiyle, istedik ki, bu bedduanın ne olduğunu, gelecek kuşak hemşerilerimiz de bir ANEKDOT OLARAK hatırlasınlar.

Hem, inşallah Şeyh Abdulvehhap Hazretleri böyle bir BEDDUADA BULUNMUŞ OLSA BİLE, ARTIK SİİRT’İ VE SİİRTLİLERİ AFFETMİŞTİR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.