REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İKİNCİ AŞAMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İKİNCİ AŞAMA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
15 views
17 Ekim 2020 - 12:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama başladı. Coronavirüs salgını öğrencilerin eğitim/öğretim hayatını olumsuz etkiledi. Veliler çocuklarının eğitim öğretimden uzak kalmasını istemiyor. Ancak bu şartlar altında haklı olarak okula göndermekten de çekiniyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı kontrollü bir şekilde okulları açtı. Yeni eğitim öğretim yılı uzaktan eğitimle destekli başladı.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında yüz yüze eğitim, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde gerçekleştirilecek. Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumlu olacak.

Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8’inci sınıflarda valilik kararıyla Cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

Okullar Covid-19 virüsüne karşı güvenli hale getirilmeli… Bu konuda Bakanlığın öğrencinin çevresine HES takibi önemli bir adım.

Sağlık Bakanlığı’nın rapor ve tavsiyeleri doğrultusunda yönettiklerinin altını çizen Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı ile HES kodunu dikkate alan bir yazılım geliştirdiklerini, bu yazılımın bir öğrencinin çevresinde bulunan servis şoförü, öğretmen gibi yetişkinlerde herhangi bir hastalık belirtisi olması halinde durumdan derhal okul idaresini haberdar ettiğini belirtti. Ziya Selçuk birinci aşamada böyle bir durum yaşanmadığını vurguladı.

Eğitimin yüz yüze yapılması için gerekli koşulların oluşturulması gerekiyor. Online eğitim sistemi bir alternatif olabilir ancak yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Hala internet erişimi olmayan evler var!

Gerekli önlemler alınmazsa uzaktan eğitim döneminde eşitsizliklerin derinleşeceği kanaatindeyim.

“Telafi eğitimlerinin öğrencilerin farklı koşulları düşünülerek tasarlanması önemli olacaktır.

Covid-19 salgını nedeniyle artan ekonomik güçlükler, daha fazla çocuğun eğitime erişim için desteklenmesini gerektirebilir. Salgın sonrası sosyoekonomik nedenlerle eğitime erişemeyen çocukların oranında artış olabilir.”

Bu sorunların bir an önce giderilmesi gerekiyor. Eğitim çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren çok önemli bir konu!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.