REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“ZAMLAR, KAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“ZAMLAR, KAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
02 Ekim 2019 - 14:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemiz gündeminde yer alan deprem, ilimizde de bir araya gelinen mekanlarda konuşuluyor ve Siirt’in 1. derecede deprem kuşağında yer aldığının uzmanlarca ifade edilmiş olması nedeniyle endişe duyulduğu dile getirilirken; “Mevcut binaların çoğu halen ruhsatsızdır ve geçmiş yıllarda yapılan inşaatlar, projelere göre değil, bina ustalarının sundukları projeler doğrultusunda gerçekleştirilmişti.. Özellikle yukarı Siirt denilen yerleşim alanları, Allah korusun bir deprem afeti esnasında büyük zarar göreceklerdir. Bu nedenle olası bir afetin en az hasarla atlatılması için gereken önlemlere ilimizde de ağırlık verilmesi gerekir…” deniliyor.

Bilimsel olarak “Yer kabuğunu oluşturan levhaların birbirine sürtünmesi, birbirini sıkıştırması, birbirlerinin altına girmesi, ya da çıkması sonucu meydana geldikleri belirtilen ve elastik sıçrama teorisi ile ifade edilen deprem afetlerinin diğer çeşitlerinin; doğal nedenler, volkanik püskürme ve çöküntü depremleri olarak zikredildiği bir sohbet toplantısında; geçmiş yıllarda meydana gelen deprem afetlerinde yaşanan can ve mal kaybına da değinildi ve elim olaylardan ders çıkarılmadığının altı çizildi. Deprem ağırlıklı sohbette başka konular da konuşuldu ve bunlardan biri, tüm vatandaşlarımızın yaşamını doğrudan ilgilendiren refah konusu oldu. Bir hemşerimiz; “İstanbul’un Silivri açıklarında meydana gelen depremin 5.8 büyüklüğünde olduğu açıklandı ve depremin yaşandığı günden bugüne dek ülkemiz gündemindeki yoğunluk deprem olmaya devam ediyor… Bu afetin üzüntüsünü yaşayan halkımızın karşı karşıya kaldığı zam depremine gelince; ne medya, ne muhalefet yeterince seslendirmiyorlar. Acaba sağlıklı bir değerlendirme yapılırsa zam depreminin büyüklük oranı hangi rakamla ifade edilecek?.. Enflasyon oranlarına yönelik açıklamalar gerçeği yansıtmıyor… Son günlerde elektrik, doğalgaz, petrol ürünlerine yapılan aşırı orandaki zamlarla bu zamların iğneden ipliğe hangi oranda yansıdığı belirlenirse, halkımızın zam depreminden ne kadar etkilendiği çok daha iyi anlaşılacaktır…” sözleriyle, sanırım  tüm vatandaşlarımızın paylaştıkları bir görüşü vurguladı.

Büyüyen refahsızlığın yanı sıra her zaman için deprem tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğimiz gerçeği, halkımız için büyük bir talihsizliktir. Ne diyelim, yüce Rabbimizin rahmetine sığınmaktan başka çaremiz mi var?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.