REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ZENGİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ZENGİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
29 Haziran 2019 - 13:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizdeki bazı önemli zenginliklere sahip çıkmadığımızdan dolayı da ekonomik bağlamda kaybımız oluyor ve zaman-zaman bu konuya el atılacağına yönelik yapılan açıklamalar, maalesef laftan öteye geçmemektedir. Tarihi ve turistik zenginliklerimizin yanı sıra maden zenginliklerimizi de yeterince değerlendiremediğimiz bir gerçektir. Güneydoğu Anadolu’da zengin petrol yataklarının bulunduğu yıllar önce dile getirildiği halde, petrol aramalarında 2500 metreye inecek teknolojiyi yakalayamadığımızdan bu zenginliğe ulaşamıyoruz. Petrol dışında birçok maden zenginliğimiz vardır ve bunlardan biri Bakır zenginliğidir ki, ilimiz Şirvan ilçesinin Maden köyünde söz konusu zenginlik mevcuttur ve buradan elde edilip işlenmek üzere Çin’e gönderilen bakır madeninin işlenmişini bu ülkeden tedarik etmekteyiz. Ülkemizdeki yer altı zenginliklerine gereğince sahip çıkamadığımızı, Maden köyümüzdeki bakır madenini yerinde işleyecek tesisin kurulacağına yönelik açıklamalardan halen ses seda çıkmamasından bildiğim için üzüntü duyuyorum. Yıllar önce bölgemizde petrol bulunduğuna dair haritaya rağmen bu alandaki sondaj çalışmalarını 2500 metre derinlikte arayabilecek teknolojiyi oluşturmamış olmamız, elbette bir başka eksikliğimizdir. İşaret edilen muasır medeniyet düzeyini yakalayabilseydik, petrol aramalarını ifade edilen derinliklerde yapabilirdik ve bakır madenlerini işlenmek üzere Çin’e gönderme mecburiyetimiz olmazdı.

Her alanda öylesine savurganlıklar var ki onlara dur denilebilseydi, kalkınan ülkeler safındaki yerimizi çoktan alacak, önemli hizmetleri yabancı şirketler eliyle değil, kendi imkanlarımızla yerine getirmiş olacaktık. Zenginliklerimize yeterince sahip çıkamayışımız nedeni sağlıklı şekilde irdelenirse, maddi imkansızlığın ön plana çıktığı gerçeği görülecektir. Ekonomik alanda güçlü olabilmenin ne kadar büyük önem taşıdığı bilindiği halde, bu konuya sahip çıkamadığımız da bir başka gerçek olarak karşımızdadır. Tam bağımsızlık ilkelerinin en önemlisinin ekonomik bağımsızlık olduğuna yıllar önce çekilen dikkatlere rağmen, gereken duyarlılık çok yetersiz düzeyde kalmıştır ve bu yüzden çekilen sıkıntının nasıl aşılacağına yönelik arayışlar içindeyiz.

Ekonomiyi düze çıkarmak için azami gayretin bir an önce seferber edilmesinin kaçınılmazlık arz ettiğini en iyi bilen ülke yönetiminde söz sahibi olanlardır ve alınması gereken önlemlerin geciktirilmesi durumunun olumlu sonuç almayı geciktirerek sıkıntıyı büyüteceğine göre, konuya bir an önce vaziyet edilmelidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.