REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ZEYTİNDALI’NIN MİTOLOJİDEKİ YERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ZEYTİNDALI’NIN MİTOLOJİDEKİ YERİ
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
30 views
22 Ocak 2018 - 13:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İleri yaşta olanlar, anımsayacaklardır. Kıbrıs harekâtına (BARIŞ HAREKÂTI) adı verilmişti. Türkiye, harekâtı yapmak mecburiyetindeydi. Aksi takdirde hem Kıbrıs üzerindeki haklarımızı kaybedecek, hem de adadaki soydaşlarımızı Rumların insafına terk etmiş olacaktık.

Afrin’e yapılan harekâta (ZEYTİNDALI HAREKÂTI) adının verilmesi bu bakımdan Kıbrıs Barış harekâtını çağrıştırıyor. Türkiye’nin konuya işgalci bir zihniyetle değil, barışçı yaklaşımını sergiliyor. Zeytin dalı Barışın simgesidir.

ZEYTİNDALI’NIN mitolojide çok önemli bir yeri vardır. Hatta Hazret-i Adem’e kadar uzanan efsaneler anlatılır. Efsaneye göre Havva ile birlikte yasak meyveyi yiyerek cennetten kovulan Adem, 930 yaşındayken öleceğini hisseder ve Yüce Allah’tan kendisini ve tüm insanlığı bağışlamasını dilemeye karar verir. Oğlu Şit’i cennet bahçesine gönderir. Oradan üç tohum alır. Bunlar ZEYTİN, SEDİR ve SELVİ tohumlarıdır. Bunlardan zeytin barışın, refahın ve bolluğun simgesidir. Bütün semavi kitaplarda ZEYTİN AĞACI KUTSANMIŞTIR.

Hazret-i Nuh’un tufanıyla da dillendirilen mitolojik bir durum vardır. Hazret-i Nuh, suların çekilip çekilmediğini anlamak için bir güvercini gemiden salar. Güvercin ağzında yeni koparılmış zeytin dalıyla döner. Dolayısıyla tufandan kurtuluşun, barışın ve bolluğun simgesi olur.

Zeytin, Mısır mitolojisinde de Tanrıça İSİS’İN MEYVESİ olarak kabul edilirdi. Mısır Firavunları başlarına zeytin yapraklarıyla süslenmiş taç koyarlardı. Bu tacın adına (ADALET TACI) denilirdi.

Firavun 3. Ramses Güneş Tanrı RA için zeytin ağaçları dikmesiyle övünerek “Senin şehrin Heliopolis’i zeytin ağaçlarıyla süsledim. O zeytin ağaçları ki, meyvelerinden halis zeytinyağı elde edilir. Bu zeytinyağı, senin tapınağını aydınlatan kandilleri besleyen yağdır der. 

Eski Yunanlılar da kutsadıkları için zeytin toplamak işi ancak bakire kızlar tarafından yapılabilirdi.

Kur’an-ı Kerim’de ise YÜCE ALLAH’IN (Vettiyni vezzeytuni) mealen (Andolsun o incire ve zeytine) şeklinde bir andı vardır. Bu da incir’in ve zeytinin önemine işarettir.

Zeytin aynı zamanda ölümsüzlük alametidir. Çünkü o kadar uzun ömürlü bir ağaç daha yoktur.

Evet, harekâtın adı gerçekten çok güzel. Dileriz ki, adına lâyık bir şekilde sonuçlanır. Bölgemize barış ve huzurun gelmesine vesile olur.

“SANA FARZ DEĞİL!”

Şehrimizde, geçmiş yıllarda bir kamu kuruluşunda RÜŞVETÇİLİĞİ ile bilinen bir memur, Cuma günü, Cuma namazı için kurum âmirinden izin isteyecek olmuş. Memurun durumunu ve hakkında yapılan şikâyetleri bilen kurum âmiri:

-Yok gitme, sana farz değil, demiş!

Memur, hemen kurumdaki hacı-hoca takımı olarak bilinen diğer bürokratlara gitmiş, müdürün aleyhinde kışkırtmak için:

-Gördünüz mü, sizin neredeyse “evliyâ” dediğiniz müdür, “Cuma namazına gitmeyin, farz değil!” diyor… demiş. Bürokratlar içinde, söz konusu Cuma namazı olunca, istifa etmeyi bile göze alacak kadar gözü kara bir memur varmış. Bu söz üzerine hemen müdürün odasına gitmiş ve:

-Müdür Bey, bugün Cuma, arkadaşlar Cuma namazına gitmek istiyorlar. Siz “Cuma namazı farz değil, gidilmeyecek” demişsiniz, bu ne demek oluyor, şimdi! diyerek biraz da sert bir tonla açıklama istemiş:

Durumu anlayan Müdür, cevap vermiş:

-Ben, benden izin isteyen o şahıs için söyledim. “Sana farz değil!” dedim. Diğer arkadaşlar gidebilirler!

TAŞLAMALAR

ZEYTİNDALI UZATTIK

DÜŞMANLARA YİNE BİZ

VE MEHMETÇİKLER SANA

EMANETTİR RABBİMİZ

 

ABD’NİN OYUNU

İNANINIZ BU OYUN

OYUNA GELMEYİNİZ

VEBALİ ÇOKTUR BUNUN

 

ABD’NİN NE İŞİ

VARDIR ORTADOĞU’DA

PETROL DERDİNE DÜŞMÜŞ

KARIŞTIRIP DURMADA

 

MÜSLÜMAN, MÜSLÜMANIN

YANINDA YER ALMALI

KÜRT KARDEŞİM OYNANAN

OYUNU ANLAMALI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.