REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ZİNCİR MARKETLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ZİNCİR MARKETLER!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
27 Eylül 2021 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, fahiş fiyatların sorumlusu olarak zincir marketleri işaret ediyor da; “Elektrik, gaz, otoyol zamlarını hangi kefeye koyacağız? Zincir marketler rekabet açısından sorun oluşturuyorsa bunu çözecek olan Rekabet Kurumudur ve denetimi Ticaret Bakanlığı yetkisindedir.

Böylelikle çiftçiler, halciler, depocular derken, sorumlu ve hainler listesine şimdi zincir marketler de girmiş oldu denilebilir. Zincir marketler, malların pahalı olmasına yol açacak ne tür uygulamalar içinde olabilirler bunu anlamak gerçekten mümkün değil. Aksine ölçek ekonomisi gereği zincir mağazaları daha düşük fiyatlarla mal arzı yapma imkanına sahiptir.

Bu mantıkla bakacak olursak, fiyat artışlarından zincir marketler sorumluysa, fiyatların ucuz olduğu yıllarda da ucuzluğun sebebi zincir marketlerdi diyebiliriz.  Hayat pahalılığı sadece zincir marketlerin sattığı ürünlerde mi var? Elektrik, doğalgaz, otomobil, akaryakıt, konut, köprü ve otoyolları hangi kefeye koyacağız?

Başkanlık sisteminden bu yana köprü geçiş ücretleri %309, otoban geçiş ücretleri %76 artarken, elektrik tarifelerindeki artış %168’e, doğalgaz tarifelerindeki artış da %196’ya ulaştı. Öyle denetlemeye ve üstlerine gitmeye gerek yok. Her işi talimatla yapan bakanlara talimat verilirse vatandaşlarımız bir nebze de olsa rahatlayabilir. Enflasyonun, hayat pahalılığının nedeni iktidarın kötü yönetimi, ekonominin temel kurallarını dahi anlayamamaları ve anlamak istememeleridir.

Bu fahiş fiyat uygulamaları ile mücadelede üzerine gidilecekler listesine kendi bakanlığınıza fahiş fiyatla dezenfektan satan ve sayın Cumhurbaşkanı tarafından bizzat görevden alınan Ruhsar Pekcan da eklensin ki, vatandaşlarımız en azından bu konuda samimi olunduğunu düşünsün.

Ekonominin temel kurallarını hiçe sayan, faiz sebep, enflasyon sonuç diyen düşüncelerle Merkez Bankasına müdahaleler, liramızın sürekli değer kaybetmesine neden olmaktadır. Bunlar halka arz edilmiş, halkımızın da ortak olduğu şirketlerdir. Büyük zincir marketler rekabet açısından sorun oluşturuyorlarsa bunu çözecek olan Rekabet Kurumudur. Bu marketlerin denetimi ise Ticaret Bakanlığının yetkisindedir. Kim/kime şikâyet ediliyor? Varsa yanlış bir uygulama inceleme ve denetlemeyi yapar ve kanunlar çerçevesinde gerekli önlemleri alırsınız.

Fiyatlar, döviz kurlarındaki yükselişin maliyetleri artırması ve tarım politikasındaki yanlışlar nedeniyle yükselmektedir. Olmayan tarım politikaları nedeniyle, bereketli topraklara sahip ülkemiz ithalata bağımlı bir hale gelmiştir. 2020’de 15 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ettik. Son bir yılda gübre %150, yem fiyatları %50 ve tarımsal ilaçlar %75 oranında arttı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden bu yana çiftçinin kullandığı elektriğe %168 oranında zam yapıldı. Girdi fiyatları artınca tarım ürünlerinin fiyatları da doğal olarak arttı. Genel ekonomik politikalardaki beceriksizliklerin yanı sıra, sanayicimiz, tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız artan maliyetler karşısında çaresiz bırakıldı. Ayakta kalabilmek için fiyatları mecburen artırdıklarında ise sorunlara kalıcı çözüm üretmek yerine onları ithalatla terbiye etme yolu seçildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.