REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ZOR BİR YIL OLACAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ZOR BİR YIL OLACAK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
24 views
01 Eylül 2020 - 13:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ağustos ayını da geride bıraktık ve 2020 yılının dokuzuncu ayında yolumuza devam ederken, başa bela kesilen coronavirüs yüzünden ne zaman kurtulacağımızı bilememenin endişesi içindeyiz. Son günlerde salgın vakalarında bir artış var ve Sağlık Bakanımız, her zaman olduğu gibi bu badireden en az zararla çıkmanın el birliğiyle mümkün olacağını ifade ederek, açıklanan uyarılara uyulması gerektiği hatırlatmasında bulunuyor. Kurallara uymamanın suç teşkil ettiği sürekli ifade edildiği halde, uyarılara kulak tıkayarak maskelerini aksesuar gibi kullananlar, sosyal mesafeyi korumayanlar olmaktadır. Pandeminin neden olduğu ölümler her geçen gün artarken, gizli düşmanın hedefi olan tüm ülkeler ekonomik açıdan da çok sıkıntılı bir dönem geçiriyorlar ve haliyle salgın öncesi ekonomik alanda sıkıntısı olan ülkeler, bu olumsuzluktan daha çok etkilenmiş olacaklardır.

Birçok sektörün can çekişmesine yol açtığı 2020 yılı, ekonomide bir kayıp yılı olarak unutulmayacak ve yaşanan koşulları dikkate aldığımda; 2021 yılının da çok zor bir yıl olacağını, herkesin şimdiden gelecek yılda karşı/karşıya kalınacak sıkıntıların asgari düzeyde kalması için önlem alması gerektiğine hükmediyorum. Ülkeler, evvel emirde uğradıkları ekonomik kaybı telafi etmek için çırpınacaklardır. İşte bunu yaparlarken, maddi açıdan mağduriyetler yaşayan vatandaşları yeni mağduriyetlerden korumayı hedeflemelidirler. Milyonlarca işsizi, çoğunluğu teşkil eden dar gelirlisi bulunan ülkemizde, yönetimde söz sahibi olanlar bu beklenti üzerinde büyük bir önemle durmalıdırlar. Pandeminin aşısı bulunmuş ve yaşama geçirilmiş olsa bile işsizlik kısa zamanda asgari düzeye çekilemeyeceğine göre, satın alma gücü eriyen çoğunluktaki halkımızı kısmen nefeslendirmek için alınabilecek gerçekçi bir önlem vardır ve bu önlem; her alandaki savurganlığa dur denilmesidir.

İşsizlerimizin ne yaptıkları, nasıl geçindikleri düşünülerek kendilerine ekmek kapısı aralamak isteyen girişimlere sahip çıkılmalı, hatta yap/işlet/devret modelinin üretecek tesisler için kullanması hedeflenmelidir. Her alandaki savurganlıkların önlenebilmesi durumunda, 2021 yılında karşı-karşıya kalınabilecek sıkıntılar, 2020 yılına kıyasla çok daha düşük düzeyde gerçekleşmiş olacaktır.

Savurganlık deyimini bir genelleme olarak ifade ettiğimi bugünkü yazımda da vurgularken, göz önünde bulundurularak gereği kararlılıkla yerine getirilmezse 2020 yılına hasret kalınabileceğine şimdiden önemle dikkat çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.