REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÖZELLEŞTİRMEDE SIRA, ŞEKER FABRİKALARINDA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÖZELLEŞTİRMEDE SIRA, ŞEKER FABRİKALARINDA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
03 Kasım 2017 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2018 yılı bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada; “Şeker Fabrikaları benim gözümün bebeği ama özelleştirilecek…” dediğini dile getiren haberleri okurken sakız fiyatına elden çıkarılan tesisleri anımsadığımdan, yüreğim cız etti. Ülkemizin kazanımları olan güzelim tesislerin özelleştirilmesi nedeni; “Devletin sırtında kambur olmaları” olarak ifade edilmekteydi ve “Altın yumurtlayan tavuk” hükmünde olan tesislerin dışındaki diğer tesisler, gerçekten de devlet sırtında bir kambur haline dönüşmüşlerdi.

Sakız fiyatına elden çıkarılan tesislerin tümü, hizmete ilk girdiklerinde kazanıyorlardı ve işsizliğin aşağıya çekilmesine vesile oluyorlardı. Ne zaman ki, güzelim tesisler siyasilerin arpalığına dönüştürülünce zarar etmeye başladılar ve devletin sırtında kambur olmaya başladılar. İşsizliği asgari düzeye çekmek için yeni istihdam alanları oluşturmak yerine, mevcut istihdam alanlarında 1 kişi yerine 50 kişi çalıştırmayı daha rahat gören siyasi zihniyet yüzünden binlerce işsizimize ekmek kapısı aralayan ve ekonomimize kazandıran güzelim tesisler, çok ucuz fiyatlarla elden çıkarıldılar ve bu tesislerde istihdam edilen yurttaşlarımızın özelleştirmede çektikleri sıkıntı unutulmuş değildir. Son zamanlarda istihdam yaratacak girişimciliğe verileceği belirtilen desteklere baktığımda, bu desteklerle yine devlet bünyesinde çok rahat şekilde istihdama yönelik tesislerin kurulabileceğini ve devletin sırtında kambur olmamalarına yönelik önlemlerin alınabileceğini düşünmeden edemiyorum.

Binlerce insanımızı sinesinde barındıran devletimiz bünyesindeki tesislerin özelleştirilmesi, anlaşılacağı gibi aslında ülkemiz ve halkımız için bir talihsizliktir ve duyarlılık gösterilmiş olsaydı, aralarında altın yumurtlayan tavuklar hükmünde olan güzelim tesislerin sakız fiyatına elden çıkarılmaları söz konusu olmayacaktı. Şeker Fabrikalarımız da ülkemizin en önemli kazanımlarındandır ve sadece Maliye Bakanımızın değil, tüm halkımızın göz bebeğidir.  Çok acıdır ki, elverişsiz icraatlar yüzünden göz bebeğimize kıymak durumunda kalıyoruz ve böyle bir mecburiyetle karşı karşıya kalmış olmamıza rağmen yine de hiç kimse kendini sorgulama gereği duymuyor. Şeker fabrikaları şayet güzelim tesisler gibi devletin sırtında kambura dönüşmüşse, bunun elverişsiz icraatlar sonucu olduğu bir gerçektir ve bu gerçek kahredicidir. Yazık!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.