REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ESKİ DÜĞÜNLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ESKİ DÜĞÜNLER
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
213 views
20 Ekim 2017 - 10:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yarım asır kültürümüzün yozlaşmasına daha doğrusu kaybolmasına yol açan bir zaman dilimi oldu. Bunca yıldır Siirt’te yaşayan bu ile sevdalı, bu ilin kültürüne meraklı, kültür alanında önemli çalışmalara imza atan ÇEKÜL Vakfının yaklaşık 20 yıldan beri temsilciliğini yapan birisi olarak günümüzde gelenek ve göreneklerimiz sorulduğunda artık kendimize ait olan gelenek ve göreneklerden söz etmekte zorlanıyorum.

Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir bölümünü kaybettik. Başka yerlerden aldığımız gelenek ve göreneklerin birçoğu da bizim yapımıza uymuyor. Bu defa onları  değiştirmeye başlıyoruz. Mesela bizim eski düğün geleneklerimiz vardı ve bir haftadan fazla  sürüyordu.

Düğünlerimiz kız görmeydi, söz kesimiydi, nişanıydı aylardan beri devam eden gelen hazırlıkların ardından Pazartesi günü geline çıkarılan çeyizlerin bayanlara gösterildiği hemle ile başlıyordu. Her gün ayrı bir etkinlikle devam ediyordu. Örneğin Salı günü gelinin odası düzenlenirdi. Çünkü eskiden gelin ve damadın daha düğün gecesinden ayrı bir evde yaşamaya başlamaları söz konusu değildi. Çarşamba günü gündüz bayanlar  için hamam faslı akşamda kına vardı. Perşembe günü sabah erken saatlerde damadın hamamı, ikindiden sonrada damadın traşı ve gelinin getirilmesi işlemleri  gerçekleştiriliyordu. Bu arada özellikle Çarşamba ve Perşembe akşamları damadın evinde  müzikler çalınıyor oyunlar oynanıyordu ve bir çok aile Perşembe akşamı mevlidi şerif okutturmayı tercih ediyordu.

Düğünlerimiz gelinin getirilmesi ile bitmiyordu. Cuma günü de gelinin bayan akrabalarına damat tarafı bir yemek veriyordu. Üçüncü gece olan ıl fefleylette  damat tarafı gelini alıp babasının evine giderlerdi. Aynı şekilde yedinci (ıssebeh leylet) gecede gerçekleştiriliyordu. Fazla ayrıntılara girmeden ana hatları ile eskiden düğünlerimiz böyleydi.

Bu düğünlerin olmazsa olmaz böylesi etkinlikleri vardı. Yine aynı şekilde bir başka olmazsa olmazımız da düğünlerin mutlaka ama mutlaka Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecelerde yapılmalarıydı. Bu gecenin dışında bir düğün kesinlikle yapılmazdı.

O yıllarda düğünlerimiz şimdiki düğünlerle karşılaştırılmayacak derecede geniş kapsamlı ve görkemliydi. Şimdiki düğünlerin çok büyük bir bölümü bir kaç saatliğine bir salonda düzenlenen etkinlikle gerçekleştiriliyor. En görkemlisinde bile  salon ancak iki gece tutuluyor, o kadar. Özetle bütün düğün bir ya da iki gün içerisinde birkaç saatliğine oldu bittiye getiriliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.